Komentarz – ten artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie Golf&Roll. Aby na bieżąco czytać tego typu publikacje, zamów prenumeratę lub kupuj kwartalnik w swoim klubie golfowym.
„Ludzie którzy grają w golfa zdają sobie sprawę z jego pozytywnego wpływu na zdrowie. Lecz szersza publika tego nie rozumie, nie wie jaki golf ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ja widziałem jaki wpływ może mieć golf na samopoczucie. Przyszedł czas podzielić się tą wiadomością ze światem.”
Ten cytat Padraiga Harringtona odzwierciedla cel przeświecający realizacji projektu Golf & Health – tj. dokładne zbadanie, udokumentowanie i promocja wpływu golfa na zdrowie ludzi.
Golf & Health to projekt wspierany przez The R&A i innych partnerów World Golf Foundation (jak USGA, European Tour), który powstał by zbadać wpływ golfa na zdrowie i spopularyzować tę wiedzę wśród obecnych golfistów, jeszcze-nie-golfistów, organizacji golfowych i administracji regionalnych i państwowychpoprzez wykonanie i publikację wysokiej jakości badań naukowych. Założycielem i dyrektorem projektu jestDr Roger Hawkes, lekarz medycyny sportowej i były Chief Medical Officer dla European Tour i Ryder Cup Europe. Dr Andrew Murray zaś przeprowadził kluczowe badania w ramach swojego przewodu doktorskiego na Uniwersytecie w Edynburgu, współfinansowane przez The R&A. W międzyczasie Dr Murray został obecnym Chief Medical Officerem European Tour, ukończył doktorat, a także doradza rządowi Szkocji oraz WHO w zakresie zdrowia publicznego. Celem projektu jest nie tylko przeprowadzenie badań, ale przede wszystkim stworzenie bazy wiedzy i materiałów promocyjnych i pomocniczych do użytku choćby podczas rozmów na temat golfa z przedstawicielami administracji publicznej.
Co w takim razie wynika z już opublikowanych wyników badań Murraya – o tym poniżej.
Golf jako sport i aktywność fizyczna
Golf jest oficjalnie uznany za aktywność fizyczną o średniej intensywności, tj. w trakcie gry spala się 3-6 razy więcej energii niż podczas siedzenia. To ważne, bo tego typu regularna aktywność jest polecana przez krajowe i międzynarodowe agencje. Godzina treningu na driving range’u to wydatek ok. 200 kilokalorii, a runda golfa to wydatek nawet 1200 kilokalorii, poprzez ok. 12 tysięcy stawianych kroków na nierównych nawierzchniach. Sporo!
Golf jest wyjątkową dyscypliną, którą może uprawiać niemal każdy, niezależnie od wieku. Poprzez swój towarzyski charakter i kontrolowane tempo gry ludzie mają dużą motywację do jak najdłuższego aktywnego uczestnictwa w golfie, nawet w podeszłym wieku, co jest bardzo istotne dla utrzymania aktywności fizycznej wśród seniorów.
Dzięki grze w golfa będziesz zdrowszy i szczęśliwszy
Zgodnie z badaniem wśród członków Szwedzkiej Federacji Golfa (notabene, w liczbie 300 000) gra w golfa zmniejsza wskaźniki śmiertelności o 40%, co przekłada się na dłuższe życie o średnio 5 lat! Tym samym golf może przynieść wymierne oszczędności w sferze ochrony zdrowia.
Gra w golfa pomaga zapobiegać i leczyć 40 chorób przewlekłych, w tym cukrzycę, choroby serca, nowotwory, depresję i demencję. Jako aktywność fizyczna ma dobry wpływ na układ krwionośny, oddechowy i metabolizm. Golfiści mają obniżony poziom cholesterolu i niższe ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko chorób serca czy udarów. Uprawianie golfa wpływa na siłę, wytrzymałość mięśni i umiejętność zachowania równowagi, zwłaszcza u osób starszych. Przy tym golf nie obciąża nadmiernie układu kostno-mięśniowego.
Przebywanie na świeżym powietrzu podczas gry to dostęp do witaminy D, kluczowej w regulacji wapnia i fosforu we krwi, a także produkcji serotoniny (hormonu „szczęścia”). To również czas spędzony z dala od miejskich zanieczyszczeń.
Naturalne środowisko pól golfowych, w tym obecność wody, różnorodności biologicznej, różnorodności przestrzennej i naturalnego światła mają istotny wpływ na poziom stresu i poczucie spokoju wśród zawodników. Jak mówi profesor Jenny Roe z Uniwersytetu Virginii, kontakt z naturą w bezpośredni sposób obniża stres, poprawia na niego odporność i polepsza samopoczucie .
Gra w golfa obniża więc poziom stresu, a także zmniejsza ryzyko depresji, lęków i demencji. Poprawia samopoczucie i poczucie własnej wartości.
Jako aktywność społeczna może zapobiec izolacji społecznej wśród społeczeństwa, co ważne przede wszystkim wśród osób starszych, dla których izolacja jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka dla zdrowia.
Ryzyka związane z golfem
W porównaniu z innymi dyscyplinami sportu, ryzyko kontuzji w golfie jest umiarkowane. Najczęściej spotykanymi są kontuzje pleców.
Ze względu na długotrwałą ekspozycję na słońce, golfiści są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotworu skóry, w porównaniu z osobami uprawiającymi dyscypliny odbywające się w budynkach lub w których mniej czasu spędza się na świeżym powietrzu.
Podczas gry w golfa jesteśmy również narażeni na inne niebezpieczeństwa, jak uderzenie piłką czy piorunem podczas burzy.
Maksymalizacja benefitów i minimalizacja ryzyka – wskazówki dla golfistów
- Żeby zapobiec kontuzjom, jak wszyscy wiedzą, ale mało kto wprowadza w życie, potrzebna jest rozgrzewka. Wystarczy 7 minut! W wersji minimum to parę minut ćwiczeń aerobowych (np. trucht), aktywna mobilizacja (m.in. kręgosłupa), aktywizacja kluczowych grup mięśniowych (np. pośladków) i próbne zamachy.
- Dodatkowo warto do swojej zdrowotnej tygodniowej rutyny dodać ćwiczenia ogólnorozwojowe i zwiększające siłę, dzięki którym unikniemy wielu kontuzji przeciążeniowych (i przy okazji polepszymy swoje wyniki w golfie – jak pokazuje ostatni przykład Brysona DeChambeau).
- Dla maksymalizacji wpływu golfa na zdrowie, powinniśmy celować w co najmniej 150 minut (2,5 godziny) gry w golfa tygodniowo.
- Meleksy zostają w garażu – zbawienny wpływ golfa na zdrowie zostaje drastycznie obniżony podczas jazdy meleksem. Dla zdrowia postury, najlepiej jest używać wózków trzykołowych (tzn. tych, które można pchać) zamiast wózków ciąganych, lub noszenia kijów na plecach.
- Unikaj długiej ekspozycji skóry na słońce poprzez noszenie odpowiednich ubrań (czapki, kapelusze, kołnierzyki, długi rękaw) i stosowanie kremów przeciwsłonecznych.
- Oczywiście musimy też zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa dotyczące zachowania i gry na polu, w tym przede wszystkim procedur związanych z zejściem z pola w trakcie burzy.
- Ostatnią wskazówką zwiększającą dobry wpływ golfa na zdrowie psychiczne to granie ze znajomymi!
Oglądanie golfa a zdrowie
Bardzo ciekawym badaniem w ramach projektu Golf & Health było to wykoanne w drugim etapie projektu, podczas turnieju Paul Lawrie Match Play w 2016 roku. Zbadano wówczas nie graczy, a widzów, którzy przyjechali oglądać turniej na żywo.
Oglądanie niemal wszystkich innych dyscyplin jest równoznaczne z siedzeniem na fotelu. Golf pod tym względem jest wyjątkowy, bo nie tylko uprawianie, ale również oglądanie golfa ma dobry wpływ na zdrowie! To się wydaje oczywiste, ale zobaczmy co dokładnie dała widzom obecność na turnieju.
Okazało się, że podczas turnieju widzowie średnio pokonywali piechotą 8-9 kilometrów dziennie w ciągu dnia, spalając przy tym ponad 1000 kalorii i wykonując średnio 11,589 kroków (co przekracza zalecaną dzienną dawkę 10,000 kroków). Dodatkowo, spędzali cały dzień na świeżym powietrzu, wśród zieleni, przyjaciół i rodziny, co ma bardzo pozytywne efekty psychologiczne.
Dr Andrew Murray zauważa, że „spacerowanie to jedna z lepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojego zdrowia, dodając nam lat życia, polepszając zdrowie i poziom szczęścia. Fakt, że widzowie podczas turniejów golfowych mogą nie tylko cieszyć się z oglądania wspaniałych rozgrywek z bliska, ale też korzystnie wpłynąć na swoje zdrowie, może mieć duży efekt w zwiększeniu liczby widzów na turniejach golfowych”.
Co ciekawe, widzowie nie tylko byli aktywni fizycznie podczas oglądania rozgrywek, ale również po nich. 40% widzów zwiększa poziom swojej aktywności podczas kolejnych 3 miesięcy od wydarzenia!
Golf w trakcie pandemii Covid-19
Jak wszystkie inne dyscypliny sportu, pola golfowe zostały zamykane na samym początku pandemii. Jednak poprzez bezpieczną formułę uprawiania golfa, jego pozytywny wpływ na zdrowie, a także narodowy i międzynarodowy lobbying w wielu krajach, w tym w Polsce, golf był jedną z pierwszych dyscyplin które zostały odmrożone. Przełożyło się to na rekordowe zainteresowanie golfem – dla przykładu, w maju 2020 roku zarezerwowano 300,000 rund golfa w Norwegii, niemal dwukrotnie więcej niż w tym okresie w roku poprzednim.
Dodatkowo, pozytywny wpływ golfa na zdrowie psychiczne jest szeroko uznawany za bardzo istotny atut sportu podczas pandemii, pozwalający zmierzyć się z jej negatywnymi efektami dla psychiki.
Golf dla osób z niepełnosprawnościami
Golf, na szczęście, staje się co raz bardziej inkluzywną i różnorodną dyscypliną. Pojawia się co raz więcej inicjatyw promujących golfa wśród kobiet, czy promocja nowoczesnych, krótszych formatów gry jak te 9-dołkowe czy GolfSixes.
Mówiac o golfie i zdrowiu nie da się nie wspomnieć o osobach z niepełnosprawnościami. Pod względem dostępności golf jest naprawdę unikalny, i pozwala na uczestnictwo dosłownie wszystkich. Jak zauważa Tony Bennett, prezes EDGA (kiedyś European Disabled Golf Association), ze względu na samą swoją naturę, tj. pełnej kontroli zawodnika nad nieruchomą piłką, uprawianie golfa jest możliwe nawet dla osób o bardzo głębokich stopniach niepełnosprawności.
Sprawia to, że pozytywny wpływ golfa na zdrowie może być dostępny również dla osób z niepełnosprawnościami. Co istotne, golf może mieć służyć również rehabilitacji, zarówno fizycznej, jak i przede wszystkim psychicznej.
Warto pamiętać, że również w Polsce prowadzone są zajęcia dla golfistów z niepełnosprawnościami, przede wszystkim w pięciu wyselekcjonowanych ośrodkach w kraju, z których to trenerzy PGA Polska uczestniczyli w zaawansowanych szkoleniach prowadzonych przez ekspertów EDGA w ramach projektu finansowanego przez R&A i Polski Związek Golfa.
Recepta na golfa
Dotychczasowe efekty projektu Golf & Health jednoznacznie pokazują bardzo pozytywny wpływ golfa na zdrowie. Zadaniem wszystkich golfistów, obiektów i organizacji jest teraz promocja tych wyników, a także wprowadzanie w życie zachowań i procedur, które dobroczynne efekty golfa zwiększą, a ryzyka zminimalizują.
To jednak nie koniec badań, w planach i w trakcie realizacji są kolejne doświadczenia dotyczące golfa i m.in. choroby Parkinsona, cukrzycy, autyzmu, sztucznych stawów i samopoczucia. Najciekawszym dla mnie jest jednak badanie w Wielkiej Brytanii, w których pilotażowo lekarze przepisują pacjentom golfa. Na receptę.
Może kiedyś doczekamy się takiej inicjatywy w Polsce?
Carol napisał
Niestety inne opinie są mniej pozytywne. Gracze wybierają często ten sport by miło na świeżym powietrzu spędzać czas. Do utrzymania pól golfowych, bujności traw, braku chwastów, odporności na choroby używa się bardzo dużej ilości środków chemicznych. Całodzienne chodzenie po polu, uderzenia kijem itp. sprawiają, że gracze wdychają unoszące się związki chemiczne. Ogólny kontakt z taką ilością chemii jest dużo większy niż przy innych sportach i niż sami uprawiający się mogą spodziewać. Sport ten mimo pięknych okoliczności jest zaliczany najbardziej szkodliwych chociaż nie o kontuzje tu chodzi.
Wojciech Waśniewski napisał
Dzień dobry, dziękuję za komentarz. Uprzejmie proszę o przesłania źródła, ponieważ przez lata pracy z badaniami naukowymi w golfie nie spotkałem się jeszcze z tym argumentem w kontekście zdrowia golfistów i wdychania (oczywiście samo używanie pestycydów i ochrona środowiska to bardzo głośny temat w golfie, i branża odchodzi od trujących substancji), a jeśli to prawda to to oczywiście bardzo istotna sprawa. Pozdrawiam