Komentarz – ten artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie Golf&Roll (3/2018). Aby na bieżąco czytać tego typu publikacje, zamów prenumeratę lub kupuj kwartalnik w swoim klubie golfowym.
Obserwując rynek golfowy można odnieść wrażenie, że niemal każdy nowy tydzień przynosi nam premierę kolejnych, magicznych, rewolucyjnych pomocy naukowych i trenażerów, dzięki którym golfiści mogą w 5 minut mieć swing jak gracze PGA Tour czy trafiać każdy putt z 20 metrów.
Pytanie czy kosmiczne obietnice to wytwór bogatej wyobraźni marketingowców, czy rzeczywiście są zabawki i narzędzia, które mogą się przydać każdemu golfiście?
Zakładając, że trenerzy mają największe doświadczenie z training aids, przyjrzałem się paru nieoficjalnym ankietom i rankingom dotyczącym najczęściej używanych pomocy naukowych w codziennej pracy trenerów. Ignorując najnowsze produkty (i ich efekt świeżości) zobaczmy które pomoce naukowe przetrwały próbę czasu i regularnie pojawiają się podczas lekcji golfa. Z pewną nutą optymizmu zakładam, że trenerzy używają tylko tych narzędzi, które przynoszą realne rezultaty!
Jeśli lubisz golfowe zabawki i chcesz urozmaicić swój trening, mam nadzieję, że ta lista Cię zainspiruje.
Bez wielkiego zaskoczenia okazuje się, że najczęściej wymieniane przez trenerów narzędzia są te najbardziej uniwersalne, najprostsze i najtańsze. To dobra wiadomość dla golfistów! Zwłaszcza, że te najpopularniejsze każdy golfista znajdzie w swojej torbie lub domu:
Narzędzia, które już masz
Tee (kołek) – niepozorny kawałek drewna lub plastiku o tysiącu różnych zastosowań. Problemy z wysokością zamachu? Nauczmy się wyrywać kołek z ziemi. Nie udarzasz środkiem kija? Zrób bramkę z dwóch teesów, ustaw piłkę po środku. Niecelne puttowanie? Ustaw bramkę na szerokość piłki. Proste i skuteczne. Do niektórych z tych funkcji dobrze się również nadają monety.
Ręcznik – odczep od torby i wykorzystaj jako przeszkodę lub cel. Połóż przed piłką, żeby nie uderzać tłusto, obok piłki, żeby nie shankować, na greenie jako cel do lądowania. Ręczniki są też używane przez trenerów do zmian technicznych, np. wsadzone pod pachą jako trening “połączenia” rąk z ciałem.
Poprzeczki treningowe (alignment sticks) – od dobrych paru lat stały gość na driving range’ach i putting greenach, nie tylko podczas lekcji. Położone na ziemi używane do wyznaczania kierunku uderzenia lub ustawienia stóp. Wbite krzywo w ziemię pomagają pracować nad płaszczyzną zamachu, wbite przed piłką wyznaczają bramkę do treningu kierunku uderzeń. Często na poprzeczki trenerzy nakładają makarony do pływania (BHP!)
Spray do stóp (np. Dr. Scholl, Daktarin) – parę lat temu używanie sprayu z talkiem szturmem podbiło lekcje i sesje treningowe, nieco przy tym fałszując światowe statystyki dermatologiczne. Popsikaj sprayem lico kija a po uderzeniu będziesz dokładnie widzieć, gdzie był kontakt z piłką.
Lustro – zwykłe, lub specjalne, golfowe lustra (jak np. Eyeline 360). Siłą rzeczy robiąc zamach nie widzimy sami siebie, dzięki lustrom możemy obserwować i sprawdzać swoją technikę, ustawienie, czy prawidłowość wykonywanych ćwiczeń “na sucho”.
Telefon / kamera / iPad – to chyba nikogo nie dziwi. Nagrywanie i analiza techniki (w zwolnionym tempie) czy zachowania golfistów to chleb powszedni trenerów. Błyskawiczny postęp technologiczny sprawił, że coś, co kiedyś wymagało specjalistycznego pomieszczenia, kamer i oprogramowania, teraz każdy golfista nosi w kieszeni. Niektóre telefony są w stanie nagrywać już nawet niemal 1000 klatek na sekundę, czyli w 30-krotnym zwolnieniu! Żaden szczegół techniczny nam nie umknie. Wśród trenerów popularne zwłaszcza iPady, ze względu na ich duży ekran
Narzędzia, które możesz kupić
A co z bardziej konkretnymi produktami używanymi przez trenerów? Choć tutaj nie ma jednogłośności, oto parę narzędzi regularnie pojawiających się w rankingach trenerów:
Orange Whip – ciężki, długi, bardzo giętki kij z pomarańczowym obciążnikiem na końcu. Używany do rozgrzewki i ćwiczenia tempa i timingu zamachu. Podobny produkt (tańszy, i również dostępny w Polsce): SKLZ Gold Flex Trainer
Impact Bag – ciężka torba w którą golfiści uderzają kijem, aby wyczuć prawidłowe ustawienie ciała i kija podczas “momentu prawdy”, czyli impactu. Np. SKLZ Golf Smash Bag / Gary Wiren The Impact Bag
Tour Striker 7 iron / PW – specjalny kij treningowy zaprojektowany przez Martina Chucka (PGA of America). który wymusza prawidłowe ustawienie kija i ciała w momencie uderzenia. Jest on ścięty i wyprofilowany z dołu, co wymusza prawidłowe ustawienie kija (nachylenie shaftu) i ciała w momencie uderzenia, żeby piłka w ogóle się uniosła w powietrze
Tour Striker Smart Ball – dmuchana, niewielka piłka na smyczy, którą trzyma się między przedramionami. Popularne narzędzie pozwalające poczuć prawidłowe ustawienie i połączenie ramion i ciałą w zamachu. Podobny produkt o podobnej funkcji to The Impact Ball
Visio Mi Putting Templates – nadrukowane tory do ćwiczenia ścieżki i ustawienia łopatki kija w puttowaniu. Pomagają wytrenować powtarzalną techikę puttowania.
Zestawienie to nie uwzględnia zaawansowanych technologii, których trenerzy używają do nauczania i treningu, takich jak radary (np. Trackman) czy maty uciskowe (np. Swing Catalyst), ze względu na ich cenę.
Uwaga! Choć pomoce naukowe pomagają i uatrakcyjniają trening, trzeba ich używać z rozwagą. Na polu, podczas turnieju, nie możemy używać żadnej pomocy. Nie przesadzajmy więc z używaniem ich podczas treningu, żeby się od nich nie uzależnić!
Linki w artykule są linkami afiliacyjnymi – zakup z ich użyciem pomoże w moim nałogu kupowania golfowych książek!
Dodaj komentarz